niedziela, 23 września 2012

Zakwas na chleb

 Jak zrobić dobry zakwas na chleb? Przedstawiamy nasz przepis.

Zakwas na chleb


Zakwas na chleb


Składniki:
300 g mąki żytniej (typ 720)
300 ml zimnej przegotowanej wody

Wykonanie:  
Do wyparzonego słoika (min. 1l) wsypujemy najpierw 100 g mąki, po czym dolewamy 100 ml zimnej przegotowanej wody i mieszamy. Kolejność jest bardzo ważna. Najpierw dodajemy mąkę i dopiero później wlewamy wodę i mieszamy z całością. Minimalnie zakręcamy słoik i odstawiamy w "ciepłe" miejsce. My używamy do tego piekarnika. Temperatura powinna być w okolicach 25-30 st. C. Można zmierzyć termometrem, u nas w piekarniku jest ok. 25 st. C. Jak macie niższą, można troszkę rozgrzać piekarnik, aby uzyskać pożądaną temperaturę.

Jak już wstawimy nasz zakwas w ciepłe miejsce, po 12 godzinach należy go ponowne dokładnie zamieszać.

Po kolejnych 12 godzinach ponownie dodajemy 100 g mąki oraz 100 ml wody i mieszamy.

Po 12 godzinach dokładnie wszystko mieszamy.

Po kolejnych 12 godzinach powinny być widoczne małe bąbelki (widoczne na drugim zdjęciu). Wtedy ponownie dodajemy 100 g mąki i 100 ml wody i całość mieszamy. Wówczas zakwas opadnie. Nie martwcie się, na pewno urośnie :)

Po następnych 12 godzinach dokładnie mieszamy cały zakwas.

Wystarczy odczekać jeszcze 12 godzin, żeby zakwas był gotowy :).

Jak jest gotowy do użycia możemy go oczywiście zużyć, ale ponieważ wyjdzie go sporo, można go przechowywać w lodówce. Wstawiamy go wówczas do lodówki i co siedem dni należy go "dokarmić". Po prostu wieczorem wyjmujemy go z lodówki, rano dodajemy 100 g mąki i 100 ml wody, mieszamy całość i ponownie wieczorem wstawiamy do lodówki. Dzień przed użyciem również musimy go dokarmić. Na zdjęciach zakwas jest w formie "uśpionej". Po dokarmieniu podwaja on swoją objętość i wypełnia niemal cały słoik.

1 komentarz: