środa, 29 sierpnia 2012

Omlet z szynką i pieczarkami

Omlet jest świetnym pomysłem na syte i smaczne śniadanie. Pieczarki i szynka idealnie pasują do jajek, a dymka i szczypiorek zaostrzają smak:)


Składniki (1 porcja):
2 jajka
2-3 plastry szynki
2 pieczarki
2 plastry żółtego sera
łyżka posiekanej dymki
2 łyżki posiekanego szczypiorku
łyżka masła
sól, pieprz

Wykonanie:  
Na patelni rozgrzewamy masło i układamy plastry szynki. Jak lekko się podsmażą, układamy na nich pieczarki pokrojone w cienkie plasterki. Smażymy jeszcze krótką chwilę, posypujemy dymką i całość zalewamy rozkłóconymi jajkami z solą i pieprzem. Przykrywamy i dusimy na małym ogniu. Jak wierzch zacznie się lekko ścinać, układamy na nim żółty ser. Znowu przykrywamy i dusimy, aż ser się roztopi. Omlet podajemy posypany pozostałą częścią szczypiorku. Można potraktować ketchupem;)
Smacznego!

Młoda kapusta z czarną fasolą

Uwielbiamy młodą duszoną kapustę. Dzięki czarnej fasoli i karaibskim przyprawom zyskała wyrazisty smak i niesamowity aromat.



Składniki (6 porcji):
150 g ryżu trójkolorowego
100 g czarnej fasoli
500 g młodej białej kapusty
ok. 0,5 l ulubionego bulionu
biały pieprz, papryka słodka, kumin, chilli, ziele angielskie mielone
olej do smażenia

Wykonanie:  

Kapustę szatkujemy. Wrzucamy ją na rozgrzany olej w garnku. Smażymy, aż zacznie się lekko rumienić. Dodajemy surowy ryż oraz przyprawy i smażymy jeszcze kilka minut. Zalewamy taką ilością bulionu, aby przykryła kapustę i ryż. Przykrywamy i dusimy, aż kapusta będzie miękka (ok. 30 min.). Dodajemy ugotowaną czarną fasolę i podduszamy całość jeszcze kilka minut.
Smacznego!

wtorek, 7 sierpnia 2012

Zupa z młodej marchewki z natką

Oryginalna zupa marchewkowa, prosta w przygotowaniu i doskonała na lato - smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.



Składniki (4 porcje):
0,5 kg młodej marchewki z natką
0,7 l bulionu drobiowego

Wykonanie:  
Marchewkę obieramy i kroimy na talarki, natkę siekamy. Wrzucamy do garnka z bulionem, zagotowujemy. Gotujemy 15 min. Miksujemy i podajemy z kleksem śmietany. 
Smacznego!

Babka ziemniaczana z bobem i cukinią

Przedstawiamy przepis na babkę ziemniaczaną z warzywnym farszem, zamiast boczku i kiełbasy:) Jest zupełnie inna w smaku - ale wcale nie gorsza. Spróbujcie!

Składniki (4 porcje):
2 kg ziemniaków
300 g bobu
pół małej żółtej cukinii
ząbek czosnku 
przyprawy: tymianek, rozmaryn, przyprawa 'jarzynka bez soli', biały pieprz, pieprz cayenne, sól
oliwa
po czubatej łyżce maki pszennej i ziemniaczanej

Wykonanie: 
Bób gotujemy, cukinię kroimy w półplastry, czosnek siekamy. Cukinię i czosnek podsmażamy na oliwie. Ugotowany bób obieramy ze skórek. 
Ziemniaki ścieramy na miazgę. Masę ziemniaczaną mieszamy z warzywami oraz przyprawami. Jeżeli ziemniaki miały dużo wody i ta woda się wytrąci, odlewamy ją. Dodajemy mąkę, całość dokładnie mieszamy. Wykładamy do naczynia wysmarowanego oliwą.
Zapiekamy przez ok. 60 min. w temp 180 stop. C. Następnie podwyższamy temperaturę do 210 stop. C i pieczemy jeszcze przez ok 30 min., aż wierzch się zrumieni. Podajemy z jogurtem lub zsiadłym mlekiem.
Smacznego!

niedziela, 5 sierpnia 2012

Zapiekanka makaronowa z żółtą cukinią i kurczakiem

Makaron świetnie się komponuje z cukinią - uwielbiamy takie dania w sezonie cukiniowym.

Składniki (3 porcje):
mała żółta cukinia
200 g makaronu świderki
250 g piersi z kurczaka
3 łyżki serka homogenizowanego
natka pietruszki, świeża bazylia
jajko
przyprawy: sól, biały pieprz, przyprawa jarzynka bez soli (suszona włoszczyzna)
4 łyżki twardego tartego sera

Wykonanie: 
Cukinię kroimy w kostkę, makaron gotujemy. Kurczaka kroimy w kostkę i smażymy 4 min. na patelni - dodajemy cukinię, przyprawiamy i smażymy ok. 3 min. Ugotowany makaron dodajemy do kurczaka i cukinii, mieszamy i wykładamy do naczynia żaroodpornego. Naczynie możemy wysmarować tłuszczem, ale nie jest to konieczne. Serek mieszamy z natką i bazylią, dodajemy jajko, sól, pieprz. Serek dodajemy do makaronu z cukinią i mieszamy całość. Posypujemy serem i zapiekamy ok. 30 min. w temp. 180 st. C. 
Smacznego!

środa, 1 sierpnia 2012

Pomidorowe kartacze

Taka wersja posmakuje na pewno wszystkim! My się zajadaliśmy... :)

Składniki (6 porcji):
Ciasto:
2,5 kg ziemniaków
2 łyżeczki przecieru pomidorowego
2 łyżki posiekanych listków świeżej bazylii
2 łyżki startego twardego sera (np. Grana Padano)

Farsz:
250 g fileta z kurczaka
10 zielonych oliwek
pół czerwonej papryki
100 g mozzarelli
2 ząbki czosnku
po łyżeczce suszonej bazylii i oregano
olej do smażenia
sól i pieprz

Sos:
puszka pomidorów
1 ząbek czosnku
sól i pieprz do smaku
łyżka oliwy
łyżka masła

Wykonanie: 
Zaczynamy od ciasta. Obieramy ziemniaki, myjemy. Dwa duże ziemniaki gotujemy do miękkości. Pozostałe trzemy na tarce takiej jak do placków i odciskamy masę przez gazę, tak aby oddzielić miąższ od wody. Dobrym sposobem jest starcie ziemniaków w sokowirówce. Od razu mamy "odpad", czyli suche wióry i "sok", czyli wodę i skrobię. Płyn odstawiamy do momentu, aż woda oddzieli się od skrobi. Wtedy należy delikatnie odlać wodę, a pozostałą skrobię dodać do wiórów i dokładnie wymieszać na gładką masę z pozostałymi składnikami farszu.
W trakcie kiedy skrobia oddziela się od wody, możemy przygotować farsz.Kurczaka kroimy na drobne kawałeczki. Siekamy paprykę, czosnek i oliwki. Mozzarellę kroimy w słupki. Na rozgrzanym oleju przesmażamy najpierw kurczaka, po czym dodajemy czosnek i paprykę. Po chwili dodajemy oliwki. Całość smażymy, aż kurczak zacznie się lekko rumienić.
Formujemy kartacze. Nakładamy na dłoń masę o grubości ok. 1 cm. Na masie układamy kopiastą łyżkę farszu oraz kilka słupków mozzarelli. Farsz dociskamy, aby lekko wbił się w ciasto tak żeby udało nam się "zamknąć" kartacza pozostałym po bokach ciastem. Jeżeli ciasta jest za mało, możemy spokojnie dodać tyle ile wystarczy nam na uformowanie zgrabnej kluski :) Tak uformowane kartacze wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy pod przykryciem ok. 20 min. W między czasie obracamy je w wodzie 2-3 razy.
W trakcie gotowania kartaczy, przyrządzamy sos. Na rozgrzaną oliwę i masło wrzucamy posiekany czosnek. Smażymy chwilę i dodajemy pomidory. Przykrywamy i dusimy na średnim ogniu, aż pomidory się rozpadną. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem.
Kartacze podajemy z sosem. 
Smacznego!

Penne z kurkami i serem

Sezon kurkowy w pełni, więc dołączamy nasz przepis. Kurki najbardziej smakują nam z makaronem.

Składniki (2 porcje):
150 g makaronu penne
200 g świeżych kurek
po łyżce masła i oliwy
2 ząbki czosnku
100 ml białego wytrawnego wina
100 ml śmietany 12%
100 g sera z niebieską pleśnią
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
biały pieprz i sól do smaku

Wykonanie: 
Na rozgrzaną oliwę z masłem wrzucamy posiekany czosnek. Smażymy chwilę i dodajemy kurki. Większe grzyby możemy przekroić na pół. Smażymy na średnim ogniu, aż woda z grzybów w większości odparuje. Podlewamy winem i ponownie czekamy, aż płyn odparuje. W międzyczasie zaczynamy gotować makaron. Jak wino jest już odparowane, dodajemy śmietanę i podduszamy kilka minut, aż sos zgęstnieje. Zdejmujemy z ognia i dodajemy pokruszony ser. Doprawiamy solą i białym pieprzem. Ser jest słony więc z soli niektórzy mogą zrezygnować ;) Całość energicznie mieszamy tak, żeby ser połączył się z sosem. Wrzucamy makaron i łączymy ze składnikami. Danie podajemy posypane posiekaną natką pietruszki. 
Smacznego!