środa, 28 listopada 2012

Bułeczki pszenne z serem i przyprawami

Zwykłe bułeczki pszenne zmieniają swoje oblicze po dodaniu do nich przypraw. Z czosnkiem i oregano są niezwykle aromatyczne- a w środku mają ser:)

bułki pszenne z serem

Składniki (9 bułeczek):

400 g mąki pszennej typ 450
20 g drożdży
200 ml wody
50 g żółtego sera
2 łyżki oregano
łyżka czosnku granulowanego
2 łyżki oliwy z oliwek
łyżeczka soli
szczypta cukru

Wykonanie:
Drożdże rozpuszczamy w 100 ml ciepłej wody. Dodajemy cukier, mieszamy i odstawiamy na ok. 15 min. Mąkę mieszamy z pozostałymi składnikami. Dodajemy 100 ml wody oraz zaczyn z drożdży. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, następnie wyrabiamy na gładkie ciasto. Wyrobione ciasto dzielimy na 9 części. Każdą z nich rozgniatamy na placuszek o grubości ok. 1 cm. Na każdym placku układamy plastry żółtego sera, zwijamy w rulonik i formujemy bułeczkę. Uformowane bułeczki wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 35 st. C. na ok. godzinę do wyrośnięcia. Wyjmujemy, rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. i pieczemy przez ok. 20-25 min, aż bułeczki zaczną się rumienić. Niestety trzeba poczekać, aż ostygną :)
Smacznego!

Zapiekanka z kaszy gryczanej z twarogiem i grzybami

Jest to nasza pierwsza "kaszowa" zapiekanka. Zachwyciła nas swoim smakiem. Niby zwykła kasza, a taka smaczna:)

zapiakana kasza
Składniki (2 porcje):
150 g kaszy gryczanej
200 ml jogurtu naturalnego
100 g półtłustego twarogu
1 jajko
5 g suszonych grzybów
2 ząbki czosnku rozgniecionego czosnku
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
szczypta chilli, mielonej gorczycy i suszonej włoszczyzny
sól, pieprz

Wykonanie:
Grzyby zalewamy wodą żeby zmiękły, kroimy w kostkę. Kaszę gotujemy wg. przepisu na opakowaniu, studzimy. Jogurt mieszamy z rozgniecionym serem i jajkiem. Doprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy pozostałe przyprawy. Do powstałego sosu dodajemy ugotowaną kaszę i czosnek. Mieszamy. Powstałą masę wykładamy do naczynia żaroodpornego i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. C. Pieczemy ok. 30 min., aż wierzch zacznie się rumienić. 
Smacznego!

Leniwe i sałatka z pieczarek na ciepło

Leniwe lubi chyba każdy. Są proste w przygotowaniu, mogą być samodzielnym daniem lub dodatkiem do potraw. Polecamy Wam spróbować naszą propozycję z sałatką pieczarkową.

pierogi leniwe

Składniki (2 porcje):

100 g mąki pszennej
250 g twarogu
2 żółtka
przyprawy: sól, pieprz biały, mielona gorczyca, majeranek, papryka ostra, lubczyk

sałatka:

100 g pieczarek
2-3 łyżki posiekanych zielonych oliwek
łyżka posiekanej natki pietruszki
3 łyżeczki octu balsamicznego
2 łyżeczki oliwy z oliwek 
ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
sól

Wykonanie:
Przygotowujemy sałatkę. Pieczarki myjemy, kroimy w grube plastry. Smażymy przez 5 min. W międzyczasie w misce mieszamy pozostałe składniki sałatki. Usmażone pieczarki łączymy z sosem i solimy sałatkę. Przykrywamy miskę, aby sałatka nie wystygła.
Twaróg przeciskamy przez praskę. Mąkę łączymy z twarogiem i żółtkami. Dokładnie mieszamy i dodajemy przyprawy. Wyrabiamy ciasto. Powinno się lekko kleić do dłoni. Na desce wysypanej mąką, z 1/4 porcji ciasta formujemy wałek, lekko ugniatamy i odkrawamy małe kluseczki. Pierogi wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy przez 3 min. od wypłynięcia. Odcedzamy i podajemy z sałatką.
Smacznego!

czwartek, 15 listopada 2012

Odchudzone placki ziemniaczane z indykiem i serem

Szczerze polecamy Wam wypróbować placki ziemniaczane smażone bez tłuszczu. Wystarczy dodać łyżkę oliwy do ciasta. Będą pyszne i na pewno nie będą ciążyły na żołądku ;)

placki ziemniaczane

Składniki (2 porcje):
800 g ziemniaków
200 g sznycli z indyka
łyżka oliwy z oliwek
1 jajko
50 g sera cheddar
przyprawy do ziemniaków: sól, pieprz, mielona gorczyca, majeranek, ostra papryka, czosnek, lubczyk
przyprawy do mięsa: pieprz ziołowy, papryka słodka, kolendra, majeranek, cząber, lubczyk, czarnuszka, sól, kminek

Wykonanie:
Indyka nacieramy przyprawami i smażymy bez tłuszczu z obu stron po 2-3 min. z każdej. Zdejmujemy z patelni, odkładamy na deskę. Ziemniaki ścieramy na miazgę. Odsączamy nadmiar wody. Dodajemy jajko, oliwę, przyprawy i całość dokładnie mieszamy. Na rozgrzaną suchą patelnię wykładamy połowę masy. Smażymy ok. 5-6 min. Przewracamy i smażymy przez kolejne 5-6 min. Placek powinien być zrumieniony. Zdejmujemy  go z patelni i wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Smażymy drugi placek.

Indyka kroimy w paski. Układamy na plackach. Posypujemy startym serem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Pieczemy przez ok. 8-10 min, aż ser się roztopi i zacznie rumienić. Podajemy z sosem czosnkowym. 
Smacznego!